Walcarka do blachy 3-rolkowa MG – napęd niezależny każdego walca, tańsza niż 4-rolkowe, polecana do blach grubych, do stożków oraz do produkcji jednostkowej.
Ze względu na swą konstrukcję (3 walce zamiast 4), ich cena jest niższa w porównaniu ze zwijarkami 4-walcowymi. Trzy walce zamiast czterech wymagają jednak od użytkownika więcej doświadczenia i uwagi przy walcowaniu, szczególnie chodzi o pozycjonowanie blachy w maszynie oraz podginanie końcówek. Doświadczony operator jednak, o odpowiednim, uważnym podejściu, nie będzie miał problemów z uzyskaniem efektów takich jak na maszynie 4-walcowej. A dodatkową korzyścią może być łatwiejsze walcowanie stożków ze względu na to że w zwijarce 3-rolkowej wszystkie 3 walce są niezależnie napędzane.
Walcarka do blachy 3 rolkowa jest szczególnie popularna do zwijania grubszych blach – od grubości 50 mm do nawet 300 mm.
Korpus spawany, walce hartowane, funkcja zwijania stożków, 3-walce napędzane niezależnymi silnikami hydraulicznymi.
Hydrauliczne zwijarki, walcarki do blachy MG, produkowane są w Fossano we Włoszech przez firmę MG Srl.
MG Srl to doświadczony i znany producent zwijarek do blachy i kształtowników istniejący od roku 1959. Rozpoczynając budowę maszyn do kształtowania blach, firma skupiła się na jakości i innowacyjności, dzięki czemu stała się topowym producentem hydraulicznych maszyn do zwijania blach wyposażonych w zaawansowane sterowania NC i CNC, wsporniki, stoły, systemy podawcze, odbiorcze, automatyzacje zwijania itd
Wolumen produkcji corocznie przekracza 400 maszyn w zakresie szerokości roboczej od 200 mm do 8000 mm i grubości blach od 0,2 do 300 mm. W Polsce pracuje kilkaset maszyn i cieszą się one doskonała opinią. Najmniejsze z nich zwijają cienkie blachy 0,5-1 mm, trochę większe zwijające blachy 4-6-8-10-15-20 mm itd, aż po największe, zwijące blachy grube – do 160 mm.
Zwijarki 3-walcowe hydrauliczne produkcji MG SRL są przeznaczone do zwijania blachy o grubościach do 300 mm i szerokościach arkuszy do 6000 mm.
Walcarka do blachy tej serii posiada trzy walce – górny i dwa boczne (obrotowe) – wszystkie trzy napędzane bezpośrednio niezależnymi silnikami hydraulicznymi.
Boczne walce gnące poruszają się w kierunku góra-dół ruchem planetarnym (opcjonalnie liniowym). Blacha w trakcie zwijania jest umiejscowiona pomiędzy wszystkimi walcami, które obracając się realizują proces zwijania. Walce boczne ustawiane na pozycjach zapewniają podginanie wstępne oraz zwijanie właściwe.
Dodatkowo system baryłkowatości walców (walce są hartowane), wyposażenie do wykonywania stożków, zapewniają precyzyjną pracę oraz długoletnie, bezawaryjne i wygodne użytkowanie.
MG stosuje masywne, spawane ramy stalowe, pomiędzy którymi osadzone są walce. Są one obrabiane na maszynach cnc. Wykonanie jest solidne i precyzyjne, co wpływa na długoletnią i bezproblemową pracę zwijarek.
Zależnie od umiejscowienia zwijarki na hali, operator może podawać blachę do walcowania z lewej bądź z prawej strony. Rozwiązanie to wpływa na ergonomię pracy.
napęd w zwijarkach hydraulicznych 3-rolkowych MG
Rozwiązanie stosowane i ciągle udoskonalane przez MG jest nowoczesne i kompaktowe. Bezpośrednio na walcach górnym i dolnych, zainstalowane są silniki hydrauliczne i przekładnie planetarne. Wszystkie trzy walce napędzane są niezależnie a prędkość walców dolnch automatycznie dostosowuje się do prędkości walca górnego oraz do grubości i średnicy walcowanej blachy. Takie rozwiązanie eliminuje nadmierne tarcie blachy o walce, które występuje, gdy prędkości obrotowe walców napędzanych są takie same. Mniejsze tarcie natomiast to lepsza powierzchnia walcowanej blachy, niższe zużycie energii elektrycznej a także wolniej zużywające się walce zwijarki.
Budowa napędu walcarki 3-rolkowej pozwala walcom przystosować swoją prędkość do różnej długości dróg, z którymi mamy do czynienia podczas walcowania blachy. Z uwagi na grubość blachy, odcinek wewnętrzny walcowanej zwijki jest zawsze krótszy od odcinka zewnętrznego, pomimo to oba muszą być walcowane w tym samym czasie. Im grubsza jest blacha tym to zjawisko jest większe. Walcarka do blachy MG biorze je pod uwagę różnicując prędkość obrotową walców napędzanych. Ten system eliminuje poślizgi blachy, tarcie i pozwala osiągnąć efekt przy mniejszym zaangażowaniu energii.
Równoległość walców dolnych jest kontrolowana przez masywne belki skrętne. Połączone są one mechanicznie z siłownikami dzięki czemu tworzą niezawodne rozwiązanie. Układ jest raz nastawiony i równoległość jest stabilnie utrzymywana w trakcie pracy.
Rozwiązanie to zapewnia precyzyjne zwijanie w każdym środowisku pracy i w każdych warunkach!
Walce boczne (gnące) MG pracują w ruchu planetarnym, który redukuje tarcie.
Technologia ta polega na planetarnym dosuwie walców bocznych realizowanym przez dźwignię kątową. Ruch układu jest ruchem obrotowym a dzięki zastosowaniu najwyższej jakości łożysk, system ten nie zużywa się, także przy wieloletnim użytkowaniu. Dożywotnia precyzja!
Ruch planetarny pozwala na silny dosuw walca bocznego do walca górnego.
To pozwala osiągać małe średnice zwijania – od 1,1 x średnica górnego walca.
W trakcie zwijania na końcach materiału występuje odcinek prosty. Walcarka do blachy 3-walcowa MG jest tak skonstruowana, by ten odcinek był jak najkrótszy – przyjmuje się średnio jego długość na 1,5-2 x grubość walcowanej blachy. Dodatkowo, gdy zwijanie nie jest skrajne dla danej wielkości urządzenia, w procesie kalibracji można zupełnie zlikwidować odcinek prosty.
Pod wpływem dużych sił walce ulegają odkształceniu.
Aby zrównoważyć odkształcenia walce produkowane są z systemem baryłkowatości (dwu-stożkowości). Baryłkowatość ta jest obliczona tak, by zakres optymalnego funkcjonowania maszyny był możliwie duży – na etapie zamówienia należy podać spodziewaną listę zwijania – MG wykona walce z odpowiednim profilem baryłkowatości.
Baryłkowatość jest dopasowana pod produkcję klienta!
Walcarka do blachy MG posiada hydrauliczne jarzmo zapinające na pozycji górny walec a operator zarządza nim z pulpitu sterowniczego. Po maksymalnym opuszczeniu jarzma, wyjmowanie zwiniętych detali jest szybkie i bezproblemowe.
Dodatkowo w przypadku mniejszych maszyn, po otworzeniu jarzma unoszony jest walec górny, co dodatkowo ułatwia wyjmowanie zwiniętych blach.
Do gięcia stożków należy ustawić kątowo walce boczne – manetkami na pulpicie
Walcarka do blach MG jest standardowo przygotowana do zwijania stożków. Zwijanie stożkowe jest uzyskiwane dzięki kątowemu ustawieniu walców dolnych oraz stosowaniu rolki oporowej/ślizgu od strony jarzma. W trakcie zwijania stożkowego, ze względu na nierównomierne obciążenie wałów i łożysk wymagane jest stosowanie mniejszych grubości blachy niż to ma miejsce w trakcie zwijania niestożkowego.
Technologia MG używa dużych i mocnych dwurzędowych łożysk baryłkowych skalkulowanych do przenoszenia dużych obciążeń, do których dochodzi w zwijarkach. Układ został zaprojektowany przez SKF, jest raz nasmarowany w trakcie montażu, a ze względu na szczelne zamknięcie w oprawie jest zabezpieczony przed zanieczyszczeniami, sam nie generuje zanieczyszczeń czy wycieków smaru oraz nie wymaga konserwacji – nie ma potrzeby uzupełniania lub wymiany smaru. Układ jest bezobsługowy i prawdziwie długowieczny.
Sterowanie standardowe umiejscowione jest na pulpicie jezdnym ułatwiającym manewrowanie wokół maszyny.
Za pomocą manetek operator steruje ruchem walców góra – dół, ruchem skośnym walców bocznych, ruchem obrotowym, otwieraniem i zamykaniem łoża uchylnego.
Na pulpicie sterowania znajdują się dwa cyfrowe wyświetlacze położenia walców bocznych – pomocne przy powtórnym zwijaniu takiej samej zwijki. Sterowanie posiada przyciski bezpieczeństwa i włączniki zasilania.
Każda zwijarka wyposażona jest w linki bezpieczeństwa, które po ich naciśnięciu blokują maszynę oraz joysticki samo-powrotne jako elementy sterowania maszyny Układ hydrauliczny zaprojektowany jest tak, aby nie dopuścić do przeciążenia maszyny!
Przy zamówieniu maszyny mamy możliwość doboru koloru z dwóch preferowanych opcji: zielni i niebieskiego.
Inne kolory też są możliwe za dopłatą.
Walce gnące MG opcjonalnie mogą pracować również w ruchu liniowym,
poruszając się bardzo blisko walców centralnych, dzięki czemu możliwe jest walcowanie standardowe jak i bardzo krótkich detali.
Dosuw walców bocznych bardzo blisko walca górnego pozwala osiągać małe średnice zwijania:
1,1 – 1,2 x średnica górnego walca.
MG w swojej ofercie posiada zwijarki z liniowym i planetarnym ruchem walców bocznych, umożliwiając klientom dobór maszyny niezbędnej do ich potrzeb!
System jest kontrolowany za pośrednictwem urządzeń takich jak, elektrozawory proporcjonalne, przetworniki, dedykowaną elektronikę oraz odczyty cyfrowe. Każdy zawór proporcjonalny ma do obsłużenia tylko jeden siłownik hydrauliczny co zwiększa stabilność układu. Sterowanie to odbywa się dynamicznie, w czasie rzeczywistym i gwarantuje idealną równoległość podczas wszystkich ruchów rolek.
Na życzenie klienta MG może przygotować walce o powierzchni szlifowanej szczególnie przydatne rozwiązanie podczas zwijania blach polerowanych.
Możliwe jest również wykonanie walców z innego materiału niż stal węglowa C45.
Budowa zwijarek MG pozwala na zastosowanie wymiennych walców o różnej baryłkowatości i o mniejszej średnicy o około 15-20% niż walec górny standardowy, co pozwala zdecydowanie zwiększyć zakres optymalnego zwijania cienkich i grubych blach na jednej maszynie.
System dodatkowych wyświetlaczy informujący operatora o pozycji ukosowania walców bocznych podczas zwijania stożków.
Pozwala regulować obrót walców w zakresie 0-100%.
Przydatne rozwiązanie gdy planowane jest dołożenie wsporników w późniejszym okresie użytkowania maszyny.
System umożliwiający szybką wymianę walca górnego w około 30 min w zależności od wielkości zwijarki.
Ma za zadanie całkowicie niwelować bezwładność obrotu walców po zatrzymaniu obrotu walców. Niezbędny dla sterowania NC i CNC.
Montowana do maszyny w celu smarowania łącznika walca górnego z napędem – jedyne miejsce w maszynach MG do którego należy dostarczać smar.
Wprowadza maszynę w stan uśpienia gdy ta nie pracuje (wyłączana jest pompa hydrauliczna).
miernik promienia, pomocny przy sprawdzaniu wyników walcowania
Narzędzie do pomiaru promienia zwijanego materiału, możliwe tdo podłączenia do sterowania CNC za pomocą kabla lub zdalnie
Z pomocą tego systemu można zwijać długie i grube blachy na małe średnice
System podpory dociskającej górny walec który ma za zadanie niwelować jego wygięcie podczas zwijania – stosowany gdy na potrzeby klienta zdecydowanie redukowana jest średnica walca górnego w celu otrzymywania bardzo małych promieni dla grubszych blach.
Wszystkie elementy wyposażenia dodatkowego są konfigurowane w zależności od nośności, podtrzymywanych średnic zwijki, rodzaju sterowania – zależnie od indywidualnego zapotrzebowania użytkownika zwijarki.
Zapytaj o dowolny zakres zwijania, znajdziemy rozwiązanie.
Sterowanie standardowe umiejscowione jest na pulpicie jezdnym ułatwiającym manewrowanie wokół maszyny.
Za pomocą manetek operator steruje ruchem walców góra – dół, ruchem skośnym walców bocznych, ruchem obrotowym, otwieraniem i zamykaniem łoża uchylnego.
Na pulpicie sterowania znajdują się dwa cyfrowe wyświetlacze położenia walców bocznych – pomocne przy powtórnym zwijaniu takiej samej zwijki. Sterowanie posiada przyciski bezpieczeństwa i włączniki zasilania.
W przypadku zamówienia wsporników, sterowanie jest doposażane w dodatkowe manetki a zarządzanie wspornikami jest realizowane z pulpitu sterowania.
Sterownik posiada dwu-pozycyjny przełącznik prędkości walcowania. Manetki samo-powrotne wspomagają bezpieczeństwo pracy – gdy operator zwolni nacisk wywierany na manetkę napęd się zatrzymuje.
Paweł Kurpiasz
Inżynier sprzedaży
+48 733 993 911
pk@inte.com.pl
Jesteśmy przedstawicielem handlowym oraz autoryzowanym serwisem kilku zachodnioeuropejskich producentów maszyn do plastycznej obróbki blach. Maszyny znajdujące się w naszej ofercie oraz nasza obsługa handlowa i serwisowa charakteryzują się wysoką jakością.
Copyright © 2024 Maszyny do blachy – RICO MG, Hidrogarne . Wszelkie prawa zastrzeżone. | Powered by RWDESIGN